Our staff

 

Headteacher

Mrs A. Anslow

 

Deputy Head

Miss G. Tidey (Inclusion Manager)

 

    Assistant Head

                Mr P. Douglass

 

                     Nursery

Class teacher: Mrs A. Sudall (RE coordinator)

           Teaching assistant: Miss H. Sands

               Teaching assistant: Mrs L. Bull

 

Reception: Red Apple Tree Class

             Class teacher: Mrs E. Deen (ICT coordinator)

                          Class teacher: Mrs K. Mace

Teaching assistant: Mrs K. Richardson (HLTA)

 

Reception: Green Apple Tree Class

   Class teacher: Mrs L. Millen (Reading coordinator)

Teaching assistant: Mrs K. Richardson (HLTA)

 

Year 1: Pear Tree Class

      Class teacher: Miss V. Schofield (PHSE coordinator)

  Teaching assistant: Mrs C. Peacock

Teaching assistant: Miss N. Sanderson 

 

Year 1/2: Lime Tree Class

                                 Class teacher: Mr T. Spence

   Teaching assistant: Mrs J. Hattersley

 Teaching assistant: Miss K. Sanderson

 

Year 2: Cherry Tree Class

Class teacher: Mrs F. Moore (Writing coordinator)

Teaching assistant: Mrs A. M. Bellwood

 

Year 3: Willow Tree Class

         Class teacher: Mr N. Kyriacou

     Teaching assistant: Mrs A. Greaves

 

 Year 3/4: Cedar Tree Class

         Class teacher: Mr P. Douglass (Science/PE Coordinator) 

           Teaching assistant: Miss H. Roberts (HLTA)

 

                                        Year 4: Beech Tree Class

                       Class teacher: Mrs N. Cahill (Music coordinator)

                                 Teaching assistant: Miss J. Rushworth

 

Year 5: Ash Tree Class

                Class teacher: Mr J. Bentham (History / Geography coordinator)

                                 Teaching assistant: Mrs K. Hand (HLTA)

 

Year 5: Oak Tree Class

Class teacher: Miss D. Bairstow (Art & DT coordinator)

    Teaching assistant: Mrs K. Hand (HLTA)

 

Year 6: Ash Tree Class

                   Class teacher: Mrs L. Trotter (Maths coordinator)

 Teaching assistant: Mrs T. Senior (HLTA)

    Teaching assistant: Mr D. Smith

 

Phonics and Reading Intervention

Mrs P. Darley (HLTA)

 

Learning Mentor

Mrs J. Stephenson (Art Club Leader)

 

Business Manager

   Mr N. Todd

 

Family Support Worker

   Mrs C. Moss

 

Office Staff

Mrs J. Rushworth

Mrs D. Firth

 

Lunchtime Supervisor

Mrs J. Hattersley

 

Lunchtime Assistants

Miss N. Sanderson

Mrs K. Richardson

Mrs L. Jackson

Mrs A. Greaves

Mrs K. Hand

Miss H. Roberts

Miss K. Sanderson

Miss H. Sands

Mrs K. Hague

Miss C. Peacock

Miss S. Jacques

 

Before and After School Club

Mrs A. M. Bellwood (Leader)

Miss N. Sanderson

Mrs P. Darley

Mrs K. Richardson

Mrs L. Jackson

Miss K. Sanderson

Mrs J. Hattersley

Mrs K. Hague

 

    Designated Safeguarding Officers

Miss G. Tidey (Leader)

Mrs A. Anslow

Mrs C. Moss